This 2.5" diameter BORLA® Cat-Back system features a 4" round bright chrome tip on premium T-304 stainless steel and delivers the classic S-Type sound with no drone inside the vehicle. Options include a black chrome tip and a High Clearance Climber / Rock Crawler configuration.
*Compatibility & installation notes: Fits 2016–2023 Toyota Tacoma 3.5L V6, automatic or manual transmission, 2- and 4-wheel drive — Extended (Access) Cab with Long Bed (6'1") 127.4" wheelbase and Crew (Double) Cab with Standard Bed (5'1") 127.4" wheelbase. The system can also be used on Crew (Double) Cab with Long Bed (6'1") 140.6" wheelbase but requires Adapter 60593. A High Clearance Y-Pipe (60699) is available for use with this system; installation of 60699 requires cutting the original equipment (O.E.) exhaust.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Sound Level | Moderate |
| Submodel | 3.5L V6 Gas |
| Series | S-Type |
| Submodel | Double Cab, Access Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 5'1" Bed, 6'2" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 36.2 lbs |
| Box Length | 44.3 in |
| Box Width | 20.8 in |
| Box Height | 11.5 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Toyota||Tacoma, 2017||Toyota||Tacoma, 2018||Toyota||Tacoma, 2019||Toyota||Tacoma, 2020||Toyota||Tacoma, 2021||Toyota||Tacoma, 2022||Toyota||Tacoma, 2023||Toyota||Tacoma
|
