This axle-back exhaust system features a 2.5" diameter design with single 4.5" polished T-304 stainless steel tips on each muffler assembly. It employs BORLA's ATAK (Acoustically-Tuned Applied Kinetics) technology to deliver a high-volume, vehicle-specific acoustic note while preserving the power-adding benefits of BORLA's multicore muffler design.
ATAK technology is tuned to maximize audible output without distortion, using custom-calibrated internal muffler cores adjusted on a vehicle-by-vehicle basis to maintain clarity at high volumes.
The axle-back retains the factory front muffler, producing a louder, more aggressive sound than the S-Type configuration. For a full Cat-Back system, add the BORLA X-Pipe with Mid-Pipes (part number 60512).
| Transmission | Manual, Automatic |
| Sound Level | Aggressive |
| Submodel | 6.2L V8 Gas |
| Series | Atak |
| Submodel | Convertible, Coupe |
| Drive Type | RWD |
| Submodel | SS |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 25.7 lbs |
| Box Length | 33.2 in |
| Box Width | 16.5 in |
| Box Height | 10.2 in |
|
Fitment
Show all |
2010||Chevrolet||Camaro, 2011||Chevrolet||Camaro, 2012||Chevrolet||Camaro, 2013||Chevrolet||Camaro
|
