$0
Engineered for the 3rd generation GMC Sierra, these AlphaRex PRO-Series projector headlights combine modern styling with reliable halogen performance. Each headlight features a single dual-beam projector surrounded by an LED light tube for improved visibility and a distinctive look. Built-in activation lights, DRL, and sequential turn signal tubes provide enhanced functionality and on-road presence.
Key features:
These PRO-Series headlights provide a cost-effective styling and lighting upgrade while maintaining compatibility with standard halogen systems.
*Compatibility:
| Lens Material | Polycarbonate |
| Housing Material | Polypropylene |
| Housing Color | Black |
| Series | PRO-Series |
| Brand | AlphaRex |
| Lens Color | Clear |
| Box Weight | 23.7 lbs |
| Box Length | 23.8 in |
| Box Width | 20 in |
| Box Height | 15.6 in |
| UPCCode | 810015610527 |
| High beam | Same H7 Halogen Bulbs for high beam |
| Low beam | H7 Halogen Bulbs |
|
Fitment
Show all |
2007||GMC||Sierra 1500, 2008||GMC||Sierra 1500, 2009||GMC||Sierra 1500, 2010||GMC||Sierra 1500, 2011||GMC||Sierra 1500, 2012||GMC||Sierra 1500, 2013||GMC||Sierra 1500, 2007||GMC||Sierra 2500, 2008||GMC||Sierra 2500, 2009||GMC||Sierra 2500, 2010||GMC||Sierra 2500, 2011||GMC||Sierra 2500, 2012||GMC||Sierra 2500, 2013||GMC||Sierra 2500, 2014||GMC||Sierra 2500, 2009||GMC||Sierra 3500, 2010||GMC||Sierra 3500, 2011||GMC||Sierra 3500, 2012||GMC||Sierra 3500, 2013||GMC||Sierra 3500, 2014||GMC||Sierra 3500, 2008||GMC||Sierra 3500, 2007||GMC||Sierra 3500
|
