$0
Designed to complement the bold lines of the Nissan GT-R R35, these projector headlights combine a distinctive DRL layout with advanced projector optics to create a modern, aggressive front-end appearance while delivering enhanced road illumination.
These headlights offer a complete lighting upgrade that blends striking aesthetics with practical performance, improving nighttime visibility while giving the GT-R R35 a refreshed, modern appearance.
*Compatibility: 2009–2025 Nissan GT-R (R35). Verify fitment for your specific model year and trim prior to installation.
| Lens Material | Polycarbonate |
| Housing Material | Polypropylene |
| Housing Color | Black |
| Series | NOVA-Series |
| Brand | AlphaRex |
| Lens Color | Clear |
| Box Weight | 27.6 lbs |
| Box Length | 29.1 in |
| Box Width | 23.6 in |
| Box Height | 15.5 in |
| UPCCode | 810015619766 |
| High beam | Osram Oslon Black Flat LED/AlphaRex LUXX LED |
| Low beam | Osram Oslon Black Flat LED |
|
Fitment
Show all |
2009||Nissan||GT-R, 2010||Nissan||GT-R, 2011||Nissan||GT-R, 2012||Nissan||GT-R, 2013||Nissan||GT-R, 2014||Nissan||GT-R, 2015||Nissan||GT-R, 2016||Nissan||GT-R, 2017||Nissan||GT-R, 2018||Nissan||GT-R, 2019||Nissan||GT-R, 2020||Nissan||GT-R, 2021||Nissan||GT-R, 2022||Nissan||GT-R, 2023||Nissan||GT-R, 2024||Nissan||GT-R, 2025||Nissan||GT-R
|
