$0
Upgrade the front end of your 2nd Gen Dodge Ram with the NOVA-Series LED headlights, featuring aggressive styling and advanced illumination for improved visibility and presence on the road. The design centers on quad 3D ice-cube NOVA projectors framed by top and bottom LED tubes that serve as selectable white or amber DRLs and operate as sequential amber turn signals.
Key features:
Light functions explained:
Compatibility:
*Minor trimming may be required for installation on 1994–1998 12V model Dodge Ram.
| Lens Material | Polycarbonate |
| Housing Material | Polypropylene |
| Housing Color | Chrome |
| Series | NOVA-Series |
| Brand | AlphaRex |
| Lens Color | Clear |
| Box Weight | 17.3 lbs |
| Box Length | 21.6 in |
| Box Width | 19.1 in |
| Box Height | 12.1 in |
| UPCCode | 810015619711 |
| High beam | AlphaRex LUXX LED |
| Low beam | Osram Oslon Black Flat LED/Alpharex Luxx LED |
|
Fitment
Show all |
2002||Dodge||Ram 1500, 2002||Ram||1500, 2002||Ram||2500, 2002||Dodge||Ram 2500, 2002||Ram||3500, 2001||Ram||1500, 2001||Ram||2500, 2001||Ram||3500, 2000||Ram||1500, 2000||Ram||2500, 2000||Ram||3500, 1999||Ram||1500, 1999||Ram||2500, 1999||Ram||3500, 1998||Ram||1500, 1998||Ram||2500, 1998||Ram||3500, 1997||Ram||1500, 1997||Ram||2500, 1997||Ram||3500, 1996||Ram||1500, 1996||Ram||2500, 1996||Ram||3500, 1995||Ram||1500, 1995||Ram||2500, 1995||Ram||3500, 1994||Ram||1500, 1994||Ram||2500, 1994||Ram||3500, 2002||Dodge||Ram 3500, 2001||Dodge||Ram 1500, 2001||Dodge||Ram 2500, 2001||Dodge||Ram 3500, 2000||Dodge||Ram 1500, 2000||Dodge||Ram 2500, 2000||Dodge||Ram 3500, 1999||Dodge||Ram 1500, 1999||Dodge||Ram 2500, 1999||Dodge||Ram 3500, 1998||Dodge||Ram 1500, 1998||Dodge||Ram 2500, 1998||Dodge||Ram 3500, 1997||Dodge||Ram 1500, 1997||Dodge||Ram 2500, 1997||Dodge||Ram 3500, 1996||Dodge||Ram 1500, 1996||Dodge||Ram 2500, 1996||Dodge||Ram 3500, 1995||Dodge||Ram 1500, 1995||Dodge||Ram 2500, 1995||Dodge||Ram 3500, 1994||Dodge||Ram 1500, 1994||Dodge||Ram 2500, 1994||Dodge||Ram 3500
|
