$0
Engineered for the Nissan GT-R R35, these NOVA-Series prismatic LED tail lights combine modern lighting technology with aggressive, three-dimensional styling. The design centers on a bold double-circle layout with a prismatic LED tube forming the outer loop to deliver a distinctive, dimensional appearance both day and night.
Designed to balance form and function, these tail lights enhance visibility while giving the GT-R a refined yet aggressive rear-end appearance.
*Compatibility: 2009–2025 Nissan GT-R (R35). Professional installation recommended; vehicle-specific wiring, adapters, or coding may be required depending on factory equipment and model year.
| Lens Material | Polycarbonate |
| Housing Material | Polypropylene |
| Housing Color | Red/Smoked Lens |
| Series | NOVA-Series |
| Brand | AlphaRex |
| Lens Color | Smoke |
| Box Weight | 12 lbs |
| Box Length | 20 in |
| Box Width | 19 in |
| Box Height | 12 in |
| UPCCode | 810180150217 |
|
Fitment
Show all |
2009||Nissan||GT-R, 2010||Nissan||GT-R, 2011||Nissan||GT-R, 2012||Nissan||GT-R, 2013||Nissan||GT-R, 2014||Nissan||GT-R, 2015||Nissan||GT-R, 2016||Nissan||GT-R, 2017||Nissan||GT-R, 2018||Nissan||GT-R, 2019||Nissan||GT-R, 2020||Nissan||GT-R, 2021||Nissan||GT-R, 2022||Nissan||GT-R, 2023||Nissan||GT-R, 2024||Nissan||GT-R, 2025||Nissan||GT-R
|
