The Rock Fighter Rear Bumper is the perfect addition for those looking to enhance their Bronco Raptor. With a low profile and sleek design, it’s crafted with contours engineered to flow seamlessly with the rear end, including the large Raptor fender flares. The modern plate steel construction guarantees durability whether you’re crawling rocks on the trail or racing through the desert.
This bumper design allows for compatibility with the factory-installed tire mount, backup camera, parking sensors, and license plate light. It also features two reinforced clevis mounts that accept soft shackles for maximum recovery options in case of an emergency.
* The Rock Fighter can be installed with or without the factory mud flaps. As always, this is fully bolt-on and made in the USA.
Key features:
| Note | Bronco Raptor Only - This will not fit the Standard Bronco. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Rock Fighter |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 22 in |
| Box Width | 22 in |
| Box Length | 91 in |
| Box Weight | 80 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2022||Ford||Bronco, 2023||Ford||Bronco, 2024||Ford||Bronco, 2025||Ford||Bronco
|
