Our dovetail version of the F-150 Raptor Race Series Rear Bumper features a high clearance profile that allows for an angled trim of your rear fenders. This bumper is perfectly equipped for high-speed desert racing with its rear corner departure angles, and it accentuates the aggressive styling of your Raptor. Off-road lighting options are provided by the two side light mounts that accept Rigid SRM or Baja S2 lights.
This Raptor Rear Bumper retains the OEM parking/backup sensors and license plate lights. It is also designed to provide easy access to your trailer plug. The included satin black aluminum step plate provides two-tone styling for an elevated look. Made from steel and finished in a resilient dual-stage hammer black powder coat, this rear bumper is designed to look good while enhancing off-road performance. As always, our bumper is proudly made in the USA.
Key features:
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Race Series |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 14 in |
| Box Width | 20 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 60 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
