The Stealth Fighter Winch Front Bumper is the perfect upgrade for your 3rd Gen Toyota Tundra. This aggressive yet modern bumper design embraces the Tundra’s rugged and powerful exterior, providing a seamless fit. Not only does this front bumper add style to your truck, but it also offers additional protection and extreme utility.
For those who need extra lighting, the patented universal light mount system allows for a 40-inch radius LED bar or up to 10 cube lights to be securely mounted in the center of the bumper. More lighting options are available on the side panels, which allow for cube lights to be mounted. Included with the Stealth Fighter is a concealed winch mount. For additional utility, the reinforced clevis mounts accept soft shackles, providing more recovery options. Front parking sensor cutouts ensure you retain full functionality of the feature. This bumper is fully bolt-on and Made in the USA.
Key features:
*Installation is fully bolt-on.
| Note | Not compatible with the i-FORCE MAX V6 Hybrid Engine |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Stealth Fighter |
| Submodel | 3.4L V6 Gas, 3.4L V6 Hybrid |
| Box Height | 26 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 155 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2022||Toyota||Tundra, 2023||Toyota||Tundra, 2024||Toyota||Tundra, 2025||Toyota||Tundra
|
