The ADD Edge Ranger Raptor Front Bumper offers an ultra high-clearance fitment and a sleek center light mount, combining high-end styling with off-road utility. Its low-profile wings provide the highest clearance among all ADD bumper lines, allowing you to navigate larger obstacles when off-road. The integrated light mount can accommodate four RIGID 6-inch 360 Series Lights or four Baja Designs LP4 Lights, with a frenched-in design for a smooth and finished look.
The Edge Front Bumper includes a removable heavy-duty aluminum front skid plate to protect your Ranger Raptor’s undercarriage. It retains your truck’s factory recovery points, parking sensors, driving assist features, and intercooler. The bumper is finished with a hammer black powder coat and satin black accent panels, crafted from steel for maximum front-end durability. Whether on asphalt or dirt, the Edge enhances your Ranger Raptor with its razor-sharp styling and top-of-the-line design.
Key features:
*Installation and compatibility notes: Designed specifically for the Ranger Raptor model.
| Note | OurAdaptive Cruise Control Relocation Bracketis required tomaintainthe ACC. |
| Note | The Bumper Is Not Compatible With The XL, XLT, And LARIAT Models |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Edge |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 26 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 126 lbs |
| Installation side | Front |
| Fitment | 2024||Ford||Ranger, 2025||Ford||Ranger |
