The ADD Offroad Ram TRX PRO Bolt-On Front Bumper offers the lowest profile and highest clearance possible, while still protecting the front end of your truck. The center of the bumper features inset mounting points for 8 cube lights or a 30-inch radius light bar. Additionally, there is an optional light hoop that mounts just above the bumper, capable of holding four 6-inch round lights for maximum lighting on the trail.
No modifications are needed to install this bumper, and all factory features have been integrated into the design. Mounting points for OEM marker lights and parking sensors are included, and the OEM tow hooks remain intact. Addictive Desert Designs leads the industry in fit, finish, and function, and this TRX front bumper is no exception. The ultra high clearance Baja design of the PRO Bolt-On flows perfectly with the lines of your Ram, giving it an aggressive stance. A vented 1/8-inch aluminum skid plate allows for proper airflow to the cooler and offers front-end protection while adding minimal extra weight. As always, this bumper is fully bolt-on and made in America.
Key features:
*Installation requires no modifications and retains all OEM features.
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Pro Bolt-On |
| Submodel | TRX |
| Box Height | 32 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 86 in |
| Box Weight | 157 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500
|
