$0
The Baja Boss M/T is a premium mud-terrain tire engineered for aggressive off-road traction while maintaining improved on-road handling, reduced noise and long-lasting durability.
*Available in sizes from 15" to 24" to fit a variety of leveled and lifted vehicles. Several sizes offer increased load-carrying capacity including load range F; select flotation sizes are intended for lighter-duty pickups, SUVs and Jeeps. Check vehicle fitment and load requirements before installation.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® M/T |
| Tire Size | 44x13.50 R20 |
| Landing diameter | 20 |
| Inflated Diameter | 43.8 |
| Profile Width | 13.8 |
| Rim Width | 11 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 9 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11.5 |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 128 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 94 lbs |
| Box Length | 44 in |
| Box Width | 44 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 22 |
| Part # | 249343 |
| Product Code | 331199004 |
| Cross Ref# | 90000070891 |
| Fitment | ALL |
